SIKÇA SORULAN SORULAR

Dengeli ve sağlıklı bir beslenme tarzı bizler için olduğu kadar sevimli dostlarımız için de hayati önem taşımaktadır. Ev şartlarında hazırlanan mamalar ya da ev yemekleri bir kedinin/köpeğin temel besin ihtiyaçlarını karşılayabilecek nitelikte değildir. Yapılan bilimsel çalışmalar ışığında üretilen Josera mamaları, dostlarımızın temel besin ihtiyaçlarının yanında daha uzun, sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürebilmeleri için ek aminoasitler, vitamin  ve minarelleri de içermektedir. Ayrıca kuru mama ile beslemek siz kedi/köpek ebeveynleri için ekonomik ve pratik bir yöntemdir.

Petiniz için doğru mamayı seçmek işin en zor kısmı belki  de. Yanlış seçilen mamalar uzun vadede petinizin sağlığını olumsuz yönde etkileyecektir. Kıymetli dostlarımızın yanlış seçimlerimiz nedeni ile zarar görmesini hiçbirimiz istemeyiz elbette. Bu sebeple mama seçerken öncelikle dostunuzun yaşını  dikkate almalısınız.

Yavru köpekler (2-12 aylık) yüksek proteinli mamalara ihtiyaç duyarken, yetişkin köpekler (1-7 yaş) için düşük proteinli mamalar tercih edilmelidir. Köpeğiniz 7 yaşından sonra senior mamalar ile beslenmelidir. Senior mamalar yüksek protein içeriğine sahip ve yağ, tuz oranı azaltılmış mamalardır. Ayrıca yaşına bağlı olarak gelişebilecek bazı sindirim, kalp ve eklem hastalıklarına karşı ek aminoasit, antioksidan ve vitaminler içerir.

Kedi dostlarımızın beslenmesinde de yaşın önemi çok büyük elbette. Tıpkı köpeklerde olduğu gibi yavru, yetişkin ve senior dönemleri mutlaka dikkate alınmalı. Yüksek enerjili bir mama ile beslenen yavru kediniz hem sağlıkla gelişecek hemde gün boyunca yüzünüzü güldürecek oyunlar oynamak için yeterli enerjiye sahip olacaktır.

Mama seçerken dostunuzun yaşı ile birlikte ırkını, günlük aktivite süresini, alerjik olduğu gıdaları, özel ihtiyaç durumlarını(kısırlaştırılmış, hamile, obez vs..), hatta ve hatta ev içinde mi yoksa bahçede mi yaşadığını göz önünde bulundurmalısınız. Son olarak dostunuzun da bir damak tadı olduğu gerçeğini unutmayın lütfen.

A vitamini: Gözleri korur ve daha iyi görmeyi sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyon ve hastalıklara karşı vücudu korur. Hücre fonksiyonlarını düzeltir. Diş ve diş eti sağlığını olumlu yönde etkiler. D vitaminini daha etkin kılar. Sağlıklı tüy ve derinin oluşmasında yardımcıdır. Mide, karaciğer ve üriner sistemin korunmasına destek olur.

D vitamini: Kalsiyum ve fosfor metabolizmasında rol oynar. Sağlıklı kemik ve diş gelişimi için hayati öneme sahiptir.

E vitamini: Güçlü bir antioksidandir. Bağışıklık sistemini güçlendirir, tüy ve cilt sağlığında etkilidir.

K vitamin: Kanın pıhtılaşmasını sağlar ve  kemik gelişiminde rol oynar.

Tiamin(B1 vitamini): Sinir, sindirim ve dolaşım sisteminin sağlıklı işleyişi için önemli bir vitamindir. Fiziksel ve zihinsel gelişiminde rol oynar.

Riboflavin(B2 vitamini): Vücuttaki asit oranını düzenler. Karbonhidrat, protein ve yağların enerjiye dönüşmesinde etkin rol oynar. Sinir sistemini düzene sokar. Solunum sisteminin sağlıklı işleyişinde yardımcıdır. Cilt, tüy, tırnak ve göz sağlığı için önemlidir.

Niasin(B3 vitamini): Enerji üretiminde rolü büyüktür. Kalp ve damar sağlığında önemli bir yere sahiptir. Cilt, eklemler, zihinsel gelişim ve sindirim sistemi içinde gerekli bir vitamindir.

Pantotenik asit(B5 vitamini): Hücre yapımında, normal büyümeyi sürdürmede ve merkezi sinir sisteminin geliştirilmesinde yardımcı olur. Adrenalin bezlerinin düzgün işlev göstermesinde çok önemlidir. Yağ ve karbonhidratların enerjiye dönüştürülmesinde temeldir.

Pridoksin(B6 vitamini): Karbonhidrat, protein ve yağların enerjiye dönüşmesinde etkililidir. Bağışıklığı  güçlendirir, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu etki sağlar. Yeni hücre üretiminde yardımcı rolü vardır.

Biyotin(B7 vitamini): Tırnak, tüy ve cilt sağlığı açısından en önemli vitamindir. Eksikliğinde anemi  ve  yoğun tüy dökülmesi görülebilir.

Folik asit(B9 vitamini): Folik Asit dokuların büyümesi, hücre gelişimi ve sağlıklı bir sinir sistemi için oldukça önemli bir vitamindir. Folik asit yetersizliğinde büyüme, gelişme ve hücre yenilenmesi yavaşlar, kansızlık belirtileri görülür. Özellikle hamilelik döneminde hem anne hem de bebek sağlığı için son derece önemlidir.

B12 vitamini: Bağışıklık sistemini ve sinir sistemini güçlendirir. Öğrenme ve hafıza kapasitelerini geliştirir. Kan hücrelerinin oluşumunda folik asitle birlikte çalışır ve böylelikle kansızlığı önler. İştah arttırıcı etkisi vardır.

Kolin: Enfeksiyonlara karşı vücut direncini arttırır. Beyin fonksiyonlarının daha düzgün çalışması ve beyin sağlığı için gerekli olan enzimlerin iletilmesinden sorumludur.  Vücudun sinir sisteminin sağlıklı bir yapıda kalmasını sağlayarak, öğrenme güdüsünü güçlendirir ve hafızanın da daha güçlü olmasını sağlar.

Dostlarımız için sağlıklı bir deri yapısının en önemli işareti parlak ve canlı tüylerdir. Yanlış beslenme ile gelen tüy dökülmeleri ve deri problemlerini önlemek için dostunuzun yaşına, ırkına ve sağlık durumuna göre mama seçmelisiniz. Yanlış beslenme kadar psikolojik problemler, vitamin/mineral eksiklikleri, hormonal değişiklikler, mevsim değişiklikleri ve paraziter hastalıklar da dostunuzun deri ve tüy yapısının bozulmasına neden olabilir. Onun için doğru bir beslenme programı belirlediğinizden emin olmanıza rağmen sağlıksız/cansız tüylere sahipse mutlaka bir veteriner hekime başvurmanız  gerektiğini unutmayın. Tüm bunların yanı sıra dostunuzu düzenli olarak taramak ve fırçalamak cilt sağlığı için son derece önemlidir. Bu uygulama sadece ciltte ki kan dolaşımını hızlandırmakla kalmayıp sevimli dostunuzla duygusal bağınızı güçlendirmenize de yardımcı olacaktır.

Kuru mamaların analiz değerlerinde belirtilen lif oranı, köpek maması seçiminde sıklıkla dikkate alınmaz. Ancak köpeklerimizin sindirim sistemi sağlığı için son derece faydalıdır. Protein kaynaklarından elde edilemeyen lifler şeker pancarı, yulaf veya buğday kullanılarak mama içeriğine dahil edilebilir.

• Sindirime yardımcı olur

İnsanlarda olduğu gibi, köpeklerin sindirim sistemi için de mükemmel bir kaynaktır. Lif genellikle köpeğinizin bağırsağında doğal olarak bulunan yararlı bakteriler tarafından yağ asitlerine fermente edilir. Bu yağ asitleri bağırsaktaki zararlı bakterilerin çoğalmasını önlemeye yardımcı olur, eliminasyonu hızlandırır ve böylece köpeğinizin tükettiği kanserojenlerden hızla kurtulmasını sağlayarak kolon kanseri riskini azaltır. Lifler aynı zamanda dışkı kalitesini de belirleyen en önemli bileşenlerdendir.

• Kilo kontrolünde önemlidir

Obezite köpeklerde birçok hastalığa sebep olmaktadır. Eğer obez bir köpeğiniz varsa ve kilo kontrolü sağlamak istiyorsanız seçeceğiniz mamanın yüksek lif oranına sahip olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

• Kan şekeri üzerinde olumlu etkileri vardır

Yüksek lif oranına sahip mama ile beslenme sindirim esnasında kan şekeri dalgalanmalarının önüne geçer. Ayrıca şekerin ve karbonhidratların bağırsakta emilimini yavaşlatarak metabolizmaya yardımcı olurlar.

Çok sevdiğimiz dostlarımız için yalnızca en iyisi…

Köpek mamalarımız için yalnızca yüksek kaliteli ve doğal malzemeleri kullanıyoruz. Genetiği değiştirilmiş(GDO) içerik maddelerinin kullanılmasından sakınıyoruz ve ürünlerimize hiçbir zaman buğday, soya, suni renkler, tatlar veya koruyucular eklemiyoruz. Ürünlerimizde bulunan et, yalnızca insan tüketimine uygun hayvanlardan elde edilmektedir. Josera ailesi olarak insanlar, hayvanlar ve çevre hakkındaki sorumluluklarımızın farkındayız ve üretim aşamalarının tamamında bu sorumluluk bilinciyle hareket ediyoruz.

Dostlarımızın farklı ihtiyaçları gözetilerek üretilen geniş bir ürün yelpazemiz var. Doğru mama seçimi dostunuzun sağlığı ve refahı için son derece önemlidir. Seçim esnasında kedinizin/köpeğinizin yaş, ırk, kilo, fiziksel aktivite düzeyi ve varsa özel durumunu (kısırlaştırılmış, gebelik, hastalık vs…)  göz önünde bulundurmalısınız. Seçim konusunda tereddüt yaşamanız halinde size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Doğru mama seçimi kadar doğru tüketim miktarı da son derece önemlidir. Bu konuda size yardımcı olmak için hazırladığımız ve ambalajlarımızın arkasında bulunan beslenme tablosundan faydalanabilirsiniz.

Kedi ve köpekler insanlardan çok daha hassas bir sindirim sistemine sahiptir. Ani gıda değişimleri birçok sindirim sorununu (ishal, kabızlık, kusma, gaz şikayetleri vs..) da beraberinde getirebilir. Bu nedenle kademeli bir mama değişim süreci öneriyoruz. Hergün eski mamadan azaltacağınız oranda yeni mamadan ekleyerek bu süreci bir haftada tamamlayabilirsiniz.

Josera poşetlerinin üzerinde son kullanma tarihi bulunmaktadır , bunu dikkate almanız gerekiyor.

Evet. Kedi ve köpeklerin besin ihtiyaçları hayati farklılıklar göstermektedir. Josera uzun laboratuvar çalışmaları sonucunda minik dostlarınız için en uygun içerikleri belirler. Biliyoruz ki  dostunuzun uzun yıllar hayatınızda kalmasını arzu ediyorsunuz. Bu nedenle sadece dostunuzun ihtiyaçları gözetilerek üretilmiş mama grubunu kullanmanızı öneririz.

Evet. Mevsim geçişlerinde dostlarımızın tüy dökmesi çok normaldir. Ancak bunun süreklilik göstermesi sizin için ev hayatınızı zorlaştıracağı gibi dostunuzun da yaşam kalitesini düşürecektir. Eğer sürekli ve yoğun tüy dökme sorunu yaşıyorsanız mutlaka bir veteriner kontrolüne gitmelisiniz.

Mamalarımız cilt ve tüy sağlığından sorumlu olan Biotin( B7 Vitamini), çinko ve değerli yağ asitleri ile zenginleştirilmiştir. Bu sayede dostunuz kısa sürede parlak ve dökülmeyen tüylere kavuşabilecektir.

JOSERA SensiPlus , hassas sindirim sistemine sahip köpekler için özel olarak üretilmiştir. Kullanılan içerikler kolay sindirilebilir özelliğe sahiptir ve böylelikle sindirim sisteminin rahatlatılması amaçlanmıştır.

Ürünlerimizde bulunan et, yalnızca insan tüketimine uygun hayvanlardan elde edilmektedir. Tüm malzemeler kullanılmadan önce özenle kendi laboratuvarlarımızda analiz edilir. Gıda kimyagerleri, biyologlar ve laboratuvar çalışanlarımız her zaman mükemmel ürün kalitesine ulaşmak için hep beraber çalışır. Ayrıca ürünlerimizin son hali birinci sınıf ürün kalitesini garanti edebilmemiz için düzenli olarak en sıkı kalite kontrollerine tabi tutulmaktadır.